Poradniki

Lampy minimalistyczne, czyli proste, nowoczesne wzornictwo

lampy minimalistyczne we wnętrzu

Cenisz nowoczesny design, który cechuje maksyma „mniej znaczy więcej”? Lampy w stylu minimalistycznym łączy jakość, precyzja wykonania i prosta, geometryczna forma. Są funkcjonalne i nienachalne. Z jednej strony czerpią z tradycyjnego wzornictwa, z drugiej bazują na najnowszych technologiach oświetleniowych. Chcesz wiedzieć, co wyróżnia wystrój wnętrz w stylu minimalistycznym? Jakie lampy pasują do nowoczesnych pomieszczeń? Zapraszamy do lektury.

Wnętrza w stylu minimalistycznym – czym się charakteryzują?

Minimalizm we wnętrzach to przede wszystkim oszczędność w formie i kolorystyce. Zarówno lampy, jak i inne elementy wystroju są zazwyczaj w kolorze bieli, czerni, szarości, złota lub srebra. Charakteryzują się prostymi, geometrycznymi kształtami i wysoką jakością wykonania.

We wnętrzu w stylu minimalistycznym nie znajdziesz przypadkowych przedmiotów i bibelotów, które zbierają kurz. Każdy element wystroju jest przemyślany i starannie dobrany. Pomieszczenia są przestronne, jasne i nowoczesne. Większość przedmiotów codziennego użytku jest schowana. Każdy przedmiot, który widzimy, jest maksymalnie funkcjonalny.

Jaka jest geneza tego stylu? Korzenie minimalizmu we wnętrzach sięgają do stylistyki japońskiej, która opiera się na harmonii, prostocie i oszczędnej formie. Pomieszczenia w tym stylu mają zapewnić użytkownikom maksymalny spokój i warunki do odpoczynku.

Główne założenia minimalizmu:

01.

GEOMETRYCZNE KSZTAŁTY

02.

WYSOKA JAKOŚĆ

03.

WĄSKA PALETA BARW

04.

PROSTE LINIE

05.

PRAKTYCZNOŚĆ I WYGODA

06.

BRAK PRZYPADKOWYCH WYBORÓW

Lampy minimalistyczne, czyli elegancka prostota

Co cechuje lampy minimalistyczne? Najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie dwóch marek, które są dostępne w naszym sklepie internetowym.

Zacznijmy od oświetlenia francuskiej marki Eno Studio. Doskonałym przykładem jest tu innowacyjna estetyka lampy wiszącej lub kinkietu z kolekcji CIME. Lampy są wykonane z mosiądzu i szkła. Proste, geometryczne linie przyciągają wzrok, przy czym nie emanują nadmiarem i przepychem. Są eleganckie w swojej prostocie, co bardzo dobrze wpisuje się w nurt oświetlenia minimalistycznego. Podobne wrażenia wywołuje lampa wisząca Duo, która umiejętnie wykorzystuje formę koła oraz plafon Lia. Jego estetyka z jednej strony nawiązuje do lat 70, a z drugiej w pełni wpisuje się w styl nowoczesnego, designerskiego oświetlenia, które sprawdzi się w eleganckich, surowych wnętrzach.

Geometryczne formy w oświetleniu

Styl minimalistyczny bazuje głównie na geometrycznych formach i liniach. Często wykorzystuje zaokrąglenia, które ocieplają proste wzornictwo. Ciekawe zestawienie oszczędnych, ascetycznych wzorów prezentuje duńska marka Menu, której głównym celem jest wprowadzenie do wnętrz spokoju i ładu. W jej ofercie można znaleźć wielopunktowe lampy wiszące, które odzwierciedlają coś na kształt konstelacji gwiazd  – żyrandol Harrison, proste, ale i ciekawe japońskie formy np. lniana lampa Hashira oraz klasyczne wisiorki, jak  projekt Cast Shape 2.

Do jakich wnętrz pasują
Lampy minimalistyczne

Zastanawiasz się, do jakich wnętrz pasują proste i minimalistyczne lampy? Przede wszystkim są idealne dla miłośników nowoczesnego wystroju. Ponadto będą idealnym oświetleniem wnętrz w stylu japandi, skandynawskim czy eklektycznym. Sprzyja im stal, beton i drewno. Ważne, aby pozostałe elementy wystroju były równie wysokiej jakości. Minimalizm nie lubi dużej ilości wzorów, surowców i bogatej kolorystyki. Raczej nie pogodzi się ze stylistyką boho czy art deco. Tu chodzi o prostotę i harmonię. Pod każdym względem – mniej znaczy więcej.

Powiązane Posty