Poradniki

Jak oświetlić pokój dziecka? Poznaj nasze wskazówki.

Dobór oświetlenia do dziecięcego pokoju tylko na pozór wydaje się prosty. Nie wystarczy wybrać urokliwą oprawę, która zachwyci swoimi wyglądem Twoją pociechę. Lampy do pokoju dziecięcego muszą spełniać kilka ważnych funkcji. Poniżej znajdziesz nasze wskazówki, które pomogą Ci wybrać estetyczne i funkcjonalne lampy do pokoju dziecka. Zobacz, co jest ważne przy zakupie lamp do pokoju dziecięcego, jakich błędów należy unikać i jakie oprawy cieszą się największą popularnością zarówno wśród rodziców, jak i naszych najmłodszych klientów.

Funkcje oświetlenia w pokoju dziecięcym

Pokój dziecka, jak każde inne pomieszczenie w domu, można podzielić na kilka różnych stref, które wymagają indywidualnej analizy pod kątem planowanego oświetlenia. Na dzień dobry zastanów się, jak Twoje dziecko spędza czas w swoim pokoju, jakie czynności są tam wykonywane. Klasyczny podział stref uwzględnia strefę relaksu, snu, zabawy i strefę nauki.

Jak precyzyjnie zaplanować oświetlenie w pokoju dziecięcym?

Zacznij od odpowiedzi na kilka prostych pytań.

  • Czy wieczorami czytacie bajki lub Twoje dziecko lubi czytać w łóżku?
  • Czy w pokoju dziecięcym jest miejsce na odrabianie lekcji lub rysowanie?
  • Czy Twoje dziecko lubi, gdy w pokoju jest odrobina światła nocą?
  • Czy w pokoju jest przewijak?
  • Czy w pokoju jest wydzielona strefa do zabawy?
  • W jakim stylu urządzony jest pokój?
  • Jakie lampy podobają się Twojemu dziecku?

Lampy dziecięce do strefy pracy i zabawy

Oczywiście najważniejszym oświetleniem w pokoju dziecięcym, jest oświetlenie główne, które umożliwia codzienne funkcjonowanie. W tym przypadku rodzice najczęściej wybierają lampy wiszące z estetycznym, ozdobnym kloszem, który delikatnie rozprasza światło. Jeśli w pokoju dziecięcym przewidujesz miejsce do odrabiania lekcji lub zabawy np. kolorowanek lub gier planszowych – warto zamontować dodatkowe źródło światła, które będzie używane tylko w trakcie aktywności.

Optymalne parametry oświetlenia miejsca do nauki lub czytania:

 

  • jasność około 1000 lumenów
  • temperatura barwowa między 2700 a 6500 kelwinów.

Lampy do strefy relaksu i snu

Oprócz oświetlenia głównego w pokoju dziecięcym zaplanuj także dodatkowe lampy uzupełniające, które umożliwią dziecku spokojny odpoczynek. Światła, których używasz wieczorem powinny być delikatnie przygaszone, spokojne. Bardziej klimatyczne. Doskonale sprawdzą się w tej kwestii lampy ze ściemniaczem, które umożliwiają dobór natężenia światła do aktywności dziecka. Jest to szczególnie ważne, jeśli wieczorem lubicie wspólnie czytać bajki. Takie oświetlenie powinno pozwolić na komfortową lekturę i jednocześnie wyciszać organizm przed nocą.

Jeśli Twoje dziecko lubi zasypiać przy zapalonym świetle, zadbaj o wyposażenie pokoju w niewielką lampkę w formie dekoracyjnego kinkietu lub stojącego zwierzątka. Estetyczny element będzie dobrze kojarzył się ze snem i spokojem. Co ważne – pamiętaj, że spanie przy zapalonym świetle całą noc nie należy do korzystnych. Może wpływać na metabolizm, głębokość snu, a nawet problemy z nadwagą, cukrzycą czy insulinopodpornością. Gdy dziecko zaśnie – zgaś światło lub wybierz lampkę, która gaśnie automatycznie w ustalonym czasie.

Najczęściej popełniane błędy oświetleniowe w pokoju dziecięcym

  • Zbyt mało źródeł światła i brak lampek uzupełniających.
  • Pełne skupienie na estetyce i ignorowanie tematu barwy i natężenia światła.
  • Tylko jasne światło, które uniemożliwia komfortowy wypoczynek i przygotowanie do snu.
  • Brak dodatkowej lampki do czytania lub w strefie zabawy.
  • Ignorowanie zdania pociechy, które ma swój styl i potrzeby.
  • Wybór lamp z tworzyw, które mocno się nagrzewają i mogą być ryzykowne dla Twojego dziecka.
  • Szklane klosze, które można rozbić w czasie zabawy.

Lampki zwierzaki, czyli oświetlenie marzeń do dziecięcego pokoju

Lampki w kształcie zwierząt cieszą się ogromną popularnością wśród rodziców i dzieci, urządzających pokój dziecięcy. Wcale nas to nie dziwi! Mają zabawny kształt i designerską formę. Świetnie sprawdzają się w roli estetycznego oświetlenia uzupełniającego.

Do najpopularniejszych lamp do pokojów małych dzieci należą lampki holenderskiej marki Mr Maria w kształcie królika, lwa, słonia, psa, niedźwiadka i innych ulubionych zwierzaków. Lampy roztaczają na tyle przyjemne światło, że nie wybudzą Twojego malucha np. podczas nocnego karmienia. Druga sprawa – są ultra bezpieczne. Oprawa jest wykonana z silikonu, który można zginać, przytulać i z powodzeniem wielokrotnie przewracać, bez obaw o rozbicie.

Równie popularną grupą lamp zwierzaków są zabawne oprawy marki Seletti. Lampa kameleon, lampa dinozaur czy lampa w kształcie myszy lub wiszącej małpy z pewnością będzie ciekawszą propozycją dla Twojego dziecka, niż klasyczna lampka nocna.